ROTAX SERVİS MERKEZİ TÜRKİYE

 

 

ORION M-24

 

"FLYSYNTHESIS" dünyasına hoş geldiniz...

 

 

GİROKOPTER NEDİR?

Girokopter ve helicopter çok ilginç ve çekici döner kanatlı uçaklardır; bunun yanında, sabit kanatlı uçaklara göre, daha değişik ve özel manevra kabiliyetine ve kullanım alanına sahiptir. Giro ve helikopterler, uçmalarını sağlayan kuvveti dönen kanatlarından sağlamaktadırlar. Bu rotor denilen ortak özellikterinden dolayı, dışarıdan bakan insanlar görünüşlerinin benzer olduğunu düşünmektedir. Bu ki tip döner kanatlı uçakların karıştirilmasının sebebi, girokopterlerin helikopterlere göre sayılarının düşük sevizede olmasından dolayıdır. 


 

Girokopterlerde uçuş sırasında pervaneye güç aktarımı olmamaktadır, şunu görmek kolay: Girokopterler kuyruk kanadından temel denge gücü torku gibi anti-tork cihazlara sahip değildir kaldırma kuvveti kanatların arasından yukarıya doğru oluşan hava akımı ile gerçekleşmektedir. Bu durum rotor başı hareketinin eğim derecesi sayesinde oluşmaktadır (Orion'da bu durum yatay olarak 0° den 18° ye doğru olan bir eğimdir). Bu eğim doğru bir hava akışını her türlü uçuş koşullarında sağlamaktadır.

 

M-24 ORION tamamen kapalı, yan yana iki koltuklu, çift kontrollü, soğuk kiş günlerinde bile konforunu düşünenler için ideal bir şekilde tasarlanmıştır. Gövdenin dış çizgileri genel çerçeve ile mükemmel bir uyum içerisindedir. İç tasarımı ve ön cam ve yan camlarda kullanılan malzemelerin kalitesi size mükemmel bir panoramik görüş sağlamaktadır.

Kabin tasarımı, şirket politikasını ve kendi özel seçimlerini yansıtmaktadır. Değerli materyaller ve krom kombinasyonları, bütün özelliklerin gelişimde olduğunu gösteren örneklerdir. Siyah gösterge paneli dinamik bir renk kontrastı sağlamaktadır. Bu özellik iç alanda görüş kalitesini arttırır ve göstergelerin okunuşunu rahatlatır. Uzum seyehatlerinizinde bile bütün bagajınızın sığabileceği, biri sağ koltuğun altına gizli, diğeri deponun solunda dış kısımda olan iki bagaj alanı bulunmaktadır.

 

 

Aircraft Details

 

UL (Ultralight)

     
Empty weight   285 kg
MTOW   450 kg
Rotor Diameter   8,23 / 8,53 m
Length   4,40 m
Hight   2,76 m
Width   1,80 m
Engine, 4-cylinder, 4-stoke   Rotax 914 UL
HP   115 Hp
Fuel Capacity   82 ltr.
Fuel Consumption   17 l/h
Range Km.   750 km
Range hrs.   5 hrs.
Minimum Speed (Vmin)   25 km
Optimum Speed  (Vopt)   150 km
Max. Speed (Vmax)   170 km
Take-off distance   70 m
Landing distance   0 - 30 m
Ceiling   3.500 m

 

 

FİYAT LİSTESİ    UCUŞ RAPORU    VIDEO

 


Policies & Privacy

First posted: December  1993     Last Revision: July 2017

Copyright © 2016 AC-HAVACILIK Tic. Ltd. Sti. - All rights reserved